Stosunki miedzynarodowe erasmus

Kontakty międzynarodowe są bardzo znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w częściach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, zaś nie po paru miesiącach, gdy więc bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Drogę na następny kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo różnych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się większe i popularniejsze, a co za tym chodzi - i wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można kupić się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa kultura również wyjątkowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także można wylądować w Azji, w Afryce albo na tropikalnej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Organizacji Europejskiej a wszelki jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka potrzebuje zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo istotne są w tym przypadku tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To ważne w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na szczęściu transakcji.